Dushanbe, 2026-yil 16-fevral — Karavan Info axborot agentligi. Mintaqada investitsiyalar va kapital uchun raqobat kuchayib borayotgan bir paytda, Tojikiston hukumati soliq tizimini modernizatsiya qilish bo'yicha sa'y-harakatlarini davom ettirmoqda. Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi Soliq qo'mitasi raisi Nusratullo Davlatzoda mamlakatda yuqori soliq yuki haqidagi da'volar haqiqatga to'g'ri kelmasligini aytdi.
13-fevral kuni bo'lib o'tgan matbuot anjumanida so'zga chiqqan departament boshlig'i respublikaning fiskal siyosati soliq yukini kamaytirish, ma'muriyatni soddalashtirish va biznes uchun qulay muhit yaratishga qaratilganligini ta'kidladi.
2022-yilgi islohot: Soliqlar sonini kamaytirish
Davlatzodaning so'zlariga ko'ra, modernizatsiyaning asosiy bosqichi 2022-yilgi islohot bo'lib, u soliq turlari sonini 10 tadan 7 tagacha qisqartirdi. Bu soliq tizimini soddalashtirdi va uni tadbirkorlar uchun tushunarli qildi.
“Tojikistonda koʻpincha daʼvo qilinganidek, soliq yuki yuqori emas. Biz biznes muhitini yaxshilash va xalqaro standartlarga javob berish uchun soliq yukini kamaytirish ustida doimiy ish olib bormoqdamiz”, dedi u.
Soliq qo'mitasi raisi vaziyatni boshqa MDH mamlakatlari bilan taqqoslab, soliqlar soni bo'yicha ma'lumotlarni keltirdi: O'zbekistonda – 9, Qozog'istonda – 11, Qirg'izistonda – 8, Armanistonda – 10, Ozarbayjonda – 13, Belarusda – 9 va Rossiyada – 15 turdagi soliqlar.
Stavka dinamikasi: QQSni bosqichma-bosqich kamaytirish
Asosiy soliq stavkalariga alohida e'tibor qaratilmoqda. Tojikistonda QQS stavkasi avvalgi yillarda 18% dan 15% gacha pasaytirildi. 2026-yil 1-yanvardan boshlab u 14% ni tashkil etadi va 2027-yildan boshlab 13% gacha pasaytiriladi.
Taqqoslash uchun: Belarus va Armanistonda QQS 20%, Ozarbayjonda – 18%, Rossiyada – 22%, Qozogʻistonda – 16% ni tashkil qiladi.
Korporativ daromad solig'i stavkasi ham farqlanadi. Ishlab chiqarish faoliyati bilan shug'ullanadigan kompaniyalar uchun stavka 13% gacha; boshqa faoliyat turlari uchun 18% gacha; mobil telefon kompaniyalari va moliya institutlari uchun 20% gacha pasaytiriladi. Belarus, Ozarbayjon va Rossiyada korporativ daromad solig'i stavkasi 20% ni, Armanistonda 18% ni va O'zbekistonda 15% ni tashkil qiladi.
Tojikistonda shaxsiy daromad solig'i stavkasi 12% miqdorida belgilangan. Taqqoslash uchun, Armanistonda bu 20%, Ozarbayjonda 14% dan 25% gacha, Rossiyada 13% dan 22% gacha, Belarusda 13% dan 30% gacha, O'zbekistonda 12% va Qirg'izistonda 10% ni tashkil qiladi.
“Koʻrib turganingizdek, Tojikistondagi soliqlar boshqa MDH mamlakatlari va asosiy savdo sheriklariga nisbatan unchalik yuqori emas”, deb taʼkidladi Davlatzoda.
Soliq siyosati va investitsiya muhiti
Soliq qo'mitasi rahbarining so'zlariga ko'ra, stavkalarning izchil pasayishi, soliqlar sonining kamayishi va hisobotlarni soddalashtirish nafaqat tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlashga, balki mamlakatning investitsiya jozibadorligini oshirish strategik maqsadiga erishishga ham qaratilgan.
Rasmiylar soliq tizimining shaffofligini oshirish va ma'muriy to'siqlarni kamaytirish Tojikistonning xalqaro reytinglardagi mavqeini mustahkamlashiga va xorijiy investitsiyalar oqimini rag'batlantirishiga umid qilmoqda.
"Soliqlarni kamaytirish, hisobotlarni soddalashtirish va biznes shaffofligini oshirish mamlakat iqtisodiyotini mustahkamlashga va yangi ish o'rinlarini yaratishga yordam beradi", dedi Soliq qo'mitasi raisi.
MDH mamlakatlari iqtisodiyoti o'zgarib borar ekan, soliq siyosati kapital uchun raqobat vositasiga aylanib bormoqda. Tojikiston, tegishli departament rahbariyatining so'zlariga ko'ra, byudjet barqarorligi va biznes faoliyatini rag'batlantirish o'rtasidagi muvozanatni saqlab, fiskal tizimini optimallashtirishda davom etish niyatida.