Dushanbe, 2026-yil 18-fevral — Karavan Info axborot agentligi. Tojikiston poytaxtida Tojikiston Respublikasi va Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik boʻyicha hukumatlararo komissiyaning 13-yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Ushbu uchrashuv ikki tomonlama sheriklikni yanada chuqurlashtirish boʻyicha qarorlar ishlab chiqish uchun muhim platforma hisoblanadi. Uchrashuvda Tojikiston Respublikasi Bosh vaziri Kohir Rasulzoda va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov ishtirok etdi.
Uchrashuvning asosiy mavzularidan biri savdo va investitsiyalar, energetika va sanoat, qishloq xoʻjaligi va transport, bojxona, taʼlim, madaniyat va boshqa bir qator sohalardagi hamkorlikni kengaytirish boʻldi. Tomonlar hukumatlararo komissiya qoʻshma tashabbuslarni muvofiqlashtirish va yuzaga keladigan muammolarni tezkor hal qilish uchun samarali mexanizm boʻlib qolishini taʼkidladilar.
So'nggi yillarda Tojikiston-O'zbekiston munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarilgani ta'kidlandi. Ushbu ikki do'st va qardosh davlat rahbarlarining konstruktiv siyosati va kuchli siyosiy irodasi tufayli hamkorlik jadal rivojlanib, ijtimoiy va iqtisodiy hayotning deyarli barcha sohalarini qamrab olmoqda. Tarixiy va madaniy aloqalar bilan bog'langan ikki mamlakat xalqlari endi ishonch, yaxshi qo'shnichilik va o'zaro qo'llab-quvvatlash muhitida yashamoqda.
Uchrashuv ishtirokchilari oʻzaro savdo koʻrsatkichlariga alohida eʼtibor qaratdilar. 2025-yilda Tojikiston va Oʻzbekiston oʻrtasidagi savdo aylanmasi 718,3 million dollarga yetdi, bu 2024-yilga nisbatan 22,5 foizga oʻsishni anglatadi. Bu oʻsish kooperativ aloqalarning kengayishi, biznes faolligining ortishi va oʻzaro savdodagi toʻsiqlarning bosqichma-bosqich olib tashlanishidan dalolat beradi.
Shu bilan birga, tomonlar yanada ulkan maqsadni belgilab oldilar: o'zaro savdo hajmini 2 milliard dollarga yetkazish. Ushbu maqsadga erishish uchun ular yetkazib berilayotgan mahsulotlar turini kengaytirish, yangi qo'shma korxonalar yaratish, investitsiyalarni rag'batlantirish va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishni rejalashtirmoqdalar.
Sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash ustuvor vazifa bo'lib qolishi ta'kidlandi. Bunga qo'shma korxonalar tashkil etish, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, texnologiyalarni almashish va milliy iqtisodiyotlarning raqobatbardoshligini oshirish kiradi.
Uchrashuv yakunida Tojikiston Respublikasi va Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasidagi hamkorlik boʻyicha hukumatlararo komissiyaning qoʻshma faoliyati toʻgʻrisidagi bayonnoma imzolandi. Hujjatda erishilgan kelishuvlar rasmiylashtirildi va rejalashtirilgan loyihalarni amalga oshirish boʻyicha keyingi qadamlar belgilab berildi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, komissiyaning muntazam yig'ilishlari Markaziy Osiyoda sheriklikni institutsionalizatsiya qilish va barqaror iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishda muhim rol o'ynaydi, mintaqaviy integratsiyani mustahkamlashga hissa qo'shadi.
Tashrif davomida Tojikiston Bosh vaziri Kohir Rasulzoda va Oʻzbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov poytaxtdagi bir qator sanoat korxonalariga tashrif buyurishdi.
Xususan, ular polipropilen paketlar ishlab chiqarish zavodi Gair-Pak faoliyati bilan tanishdilar. Korxona zamonaviy texnologiyalardan foydalanadi va yiliga 50 million polipropilen paket ishlab chiqarish quvvatiga ega. Uning mahsulotlari ham ichki, ham eksport bozorlariga mo'ljallangan bo'lib, mamlakatning qayta ishlash sanoatini rivojlantirishga hissa qo'shadi.
Hukumat rahbarlari shuningdek, LED lampalar va boshqa yoritish uskunalarini ishlab chiqaradigan Gayur Korea Technology zavodiga tashrif buyurishdi. Kompaniya yillik ishlab chiqarish quvvati 1,2 million dona bo'lgan 100 dan ortiq turli xil mahsulotlarni ishlab chiqaradi. Mahsulotlarining katta qismi ichki bozor talabini qondirishga, shu bilan import o'rnini bosishga va yuqori texnologiyali ishlab chiqarishni rivojlantirishga qaratilgan.
Hukumatlararo komissiyaning 13-yig'ilishi Tojikiston-O'zbekiston hamkorligini chuqurlashtirish siyosatining barqarorligini tasdiqladi. Mintaqaviy iqtisodiyotning o'zgarishi va Markaziy Osiyo mamlakatlarining o'zaro bog'liqligining ortib borayotganini hisobga olgan holda, Dushanbe va Toshkent o'rtasida strategik sheriklikni rivojlantirish ayniqsa muhimdir.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini oshirish va asosiy tarmoqlarda uyg'unlikka erishish ikki mamlakatda ham uzoq muddatli o'sish va barqaror rivojlanish uchun mustahkam poydevor yaratadi hamda butun mintaqada barqarorlik va farovonlikni mustahkamlashga hissa qo'shadi.
FOTO: NIAT “XOVAR”