Tibbiyotga yirik investitsiya: Qozog'iston xalqaro klinika ochishni rejalashtirmoqda – ИА Караван Инфо
Tibbiyotga yirik investitsiya: Qozog'iston xalqaro klinika ochishni rejalashtirmoqda
Ostona, 2026-yil 20-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Vashingtonda Qozogʻiston Prezidenti Qosim-Jomart Tokayev Ashmore Group investitsiya kompaniyasi bosh direktori Mark Kumbs bilan uchrashdi. Tomonlar qoʻshma loyihalar istiqbollari va investitsiya hamkorligini kengaytirish masalalarini muhokama qilishdi.
Prezidentga Qozogʻistonda xalqaro klinika qurish rejalari taqdim etildi. Loyiha Ashmore Healthcare International va Samruk-Kazyna Invest bilan hamkorlikda, yetakchi global tibbiyot operatori Mount Sinai ishtirokida amalga oshiriladi. Davlat rahbari hukumat ushbu muassasani ishga tushirish uchun zarur yordam koʻrsatishga tayyorligini taʼkidladi.
Mark Kumbs Qozogʻiston bozorining yuqori salohiyati va strategik va yuqori texnologiyali sohalarda ishlashga qiziqishni taʼkidladi. Ochiq investitsiya sherikligi dasturi doirasida hamkorlik imkoniyatlari ham muhokama qilindi.