Dushanbe, 2026-yil 16-fevral — Karavan Info axborot agentligi. Tojikiston poytaxtida muzokaralar bo'lib o'tdi va bu tojik-qozog'iston hamkorligining barqaror sur'atini tasdiqladi. 12-fevral kuni Tojikiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Nigina Alizoda Qozog'iston Respublikasining Tojikiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Valixon Turexanov bilan uchrashdi.
Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi maʼlumotlariga koʻra, tomonlar ikki tomonlama munosabatlarning barcha turlarini, shuningdek, xalqaro tashkilotlar doirasidagi oʻzaro aloqalarning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollarini muhokama qilishdi.
Tojikiston va Qozogʻiston anʼanaviy ravishda mustahkam siyosiy aloqalar, faol savdo-iqtisodiy hamkorlik va gumanitar aloqalarga ega. Soʻnggi yillarda transport, logistika, oziq-ovqat xavfsizligi, energetika va sanoat kooperatsiyasi sohalaridagi hamkorlikni kengaytirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Uchrashuv davomida diplomatlar huquqiy asosni yanada mustahkamlash va xalqaro forumlarda sa'y-harakatlarni muvofiqlashtirish bo'yicha fikr almashdilar. Mintaqaviy va global kun tartibidagi asosiy masalalarga muvofiqlashtirilgan yondashuvlarning muhimligi ta'kidlandi.
Dushanbe va Ostona mintaqaviy barqarorlik, barqaror rivojlanish va iqtisodiy integratsiyani mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslarni izchil qoʻllab-quvvatlayotgan xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikka alohida eʼtibor qaratildi.
Bunday maslahatlashuvlar nafaqat pozitsiyalarni sinxronlashtirish, balki iqlim o'zgarishidan tortib, Yevroosiyoda transport yo'llarini o'zgartirishgacha bo'lgan zamonaviy muammolarga javob berishning umumiy strategiyasini shakllantirish imkonini beradi.
Muzokaralar yakunida ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga oʻzaro sadoqat bildirildi. Muntazam aloqalarni saqlab qolish va amaliy hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdorlik taʼkidlandi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, Dushanbe va Ostona o'rtasidagi barqaror siyosiy muloqot Markaziy Osiyoda barqarorlikning asosiy omili bo'lib qolmoqda, bu iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish va mintaqaviy ishonchni mustahkamlashga hissa qo'shadi.