Tojikiston iqtisodiy rivojlanish va savdo vaziri va Rossiya iqtisodiy rivojlanish vaziri o'rtasidagi navbatdagi virtual uchrashuv: savdo hamkorligi va eksportni rivojlantirish – ИА Караван Инфо
Tojikiston iqtisodiy rivojlanish va savdo vaziri va Rossiya iqtisodiy rivojlanish vaziri o'rtasidagi navbatdagi virtual uchrashuv: savdo hamkorligi va eksportni rivojlantirish
Dushanbe, 2026-yil 18-fevral — Karavan Info axborot agentligi. 2026-yil 16-fevral kuni Tojikiston Respublikasi Iqtisodiy rivojlanish va savdo vaziri Abdurahmonzoda Abdurahmon Safarali va Rossiya Federatsiyasi Iqtisodiy rivojlanish vaziri Mixail Reshetnikov o'rtasida navbatdagi virtual uchrashuv bo'lib o'tdi.
Yuqori darajadagi tadbir tomonlarga Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Tojikistonga davlat tashrifi davomida ikki davlat rahbarlarining ko'rsatmalari va ko'rsatmalarini amalga oshirish natijalarini batafsil muhokama qilish imkonini berdi.
Uchrashuvda qishloq xoʻjaligi mahsulotlari eksportini koʻpaytirish masalalari muhokama qilindi. Xususan, tomonlar Tojikistondan Rossiyaga uzum, erta pishadigan piyoz, karam va boshqa meva-sabzavotlarni yetkazib berishni rivojlantirish masalalarini muhokama qilishdi. Ushbu eʼtibor, birinchi navbatda, xalqaro bozorda mahsulotlarning barqarorligini taʼminlash va ularning raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan.
Muzokaralar davomida tomonlar logistika jarayonlari va eksportni takomillashtirish yo'llarini, jumladan, xarajatlarni kamaytirish va transport samaradorligini oshirish, eng yaxshi amaliyotlar bilan o'rtoqlashish va sertifikatlash standartlarini joriy etishni muhokama qilishdi. Shuningdek, ular mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun yangi imkoniyatlar yaratishi mumkin bo'lgan eksport qilinadigan mahsulotlar turini kengaytirishga e'tibor qaratdilar.
Tomonlar ushbu tashabbuslarni amalga oshirish Tojikiston va Rossiya Federatsiyasi o'rtasidagi strategik munosabatlar doirasida mahsulot sifatini yaxshilash, barqaror ta'minot va savdo hamkorligini kengaytirishga hissa qo'shishini ta'kidladilar. Bu jarayon eksport infratuzilmasini rivojlantirish, zamonaviy logistika jarayonlarini joriy etish va qishloq xo'jaligi va qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlashga to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalarni jalb qilish uchun ham muhimdir.
Uchrashuvda soliq siyosatini muvofiqlashtirish, qishloq xoʻjaligi mahsulotlari eksporti va ikkala mamlakatda ishlab chiqaruvchilar va eksportchilarni qoʻllab-quvvatlash mexanizmini yaratish masalalari ham muhokama qilindi. Tomonlar muntazam muzokaralar olib borish va qishloq xoʻjaligi va savdo sohasida qoʻshma strategik loyihalarni ishlab chiqishga sodiqliklarini tasdiqladilar, bu esa Tojikistonning mintaqaviy bozordagi mavqeini mustahkamlashi va mahalliy tadbirkorlar va milliy iqtisodiyot uchun daromadlarni oshirishi mumkin.
Ushbu uchrashuv ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikning jonlanishi va kengayishini aks ettirdi hamda ikki mamlakat o'rtasidagi savdo va eksport aloqalarini yanada rivojlantirish uchun mustahkam strategik poydevor yaratdi.