Dushanbe, 2026-yil 17-fevral — Karavan Info axborot agentligi. 16-fevral kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti, Millat yetakchisi Imomali Rahmon Dushanbeda rasmiy tashrif bilan bo'lib turgan Qozog'iston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Yermek Kosherbayevni qabul qildi.
Uchrashuv boshida Davlatimiz rahbari do'stona mamlakat vakilining tashrifini olqishlab, Tojikiston tomonining ikki mamlakat o'rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash va kengaytirishga doimiy e'tibor qaratayotganini ta'kidladi. Tojikiston-Qozog'iston hamkorligining rivojlanishi ikki tomonlama hamkorlik uchun mustahkam poydevor bo'lgan o'zaro anglashuv, hurmat va ishonch tamoyillariga asoslangani ta'kidlandi.
Yermek Kosherbayev samimiy qabul uchun minnatdorchilik bildirdi va Qozogʻiston rahbariyatining eng ezgu tilaklarini yetkazdi. U, xususan, Millat yetakchisining Tojikiston va Qozogʻiston oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlarning izchil rivojlanishiga qoʻshgan ulkan shaxsiy hissasini taʼkidlab, barcha muhim sohalardagi hamkorlikning barqaror ijobiy dinamikasini taʼkidladi.
Uchrashuv davomida tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniy va gumanitar sohalardagi Tojikiston-Qozogʻiston hamkorligining hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qilishdi. Oʻzaro savdoni kengaytirish, qoʻshma loyihalarni amalga oshirish va mintaqalararo aloqalarni mustahkamlashga alohida eʼtibor qaratildi.
Ikki tomonlama munosabatlarning jadal rivojlanib borayotganidan mamnunligini bildirar ekan, davlat rahbari eng yuqori va eng yuqori darajalarda muntazam siyosiy muloqotni olib borish muhimligini ta'kidladi. Uning ta'kidlashicha, bunday aloqalar iqtisodiy, investitsiya, xavfsizlik va o'zaro manfaatli boshqa sohalardagi hamkorlikka qo'shimcha turtki beradi. Shu nuqtai nazardan, bo'lajak yuqori darajadagi uchrashuvlar va tadbirlar jadvali muhokama qilindi.
Xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi ko'p tomonlama hamkorlik masalalari bo'yicha ham batafsil fikr almashildi. Tomonlar mintaqada barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta'minlash uchun sa'y-harakatlarni xalqaro miqyosda yanada muvofiqlashtirish va hamkorlikni mustahkamlashga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.