Dushanbe, 2026-yil 20-fevral – Karavan Info axborot agentligi. 19-fevral kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti, Millat yetakchisi va Xavfsizlik Kengashi raisi Imomali Rahmon raisligida Tojikiston Respublikasi Xavfsizlik Kengashining yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Yigʻilishda Xavfsizlik Kengashining doimiy aʼzolari va aʼzolari, huquqni muhofaza qilish organlari, xavfsizlik idoralari rahbarlari, bir qator vazirliklar va respublika idoralari rahbarlari, shuningdek, Xavfsizlik Kengashi Kotibiyati xodimlari ishtirok etdi.
Yigʻilishda huquqni muhofaza qilish organlari va xavfsizlik kuchlari rahbarlarining tegishli organlar va tuzilmalarning 2025-yildagi faoliyati boʻyicha hisobotlari tinglandi.
Mamlakat Prezidenti dunyodagi murakkab va tez o'zgarib borayotgan vaziyatni hisobga olgan holda, davlat va jamiyat xavfsizligini, qonun ustuvorligini ta'minlash, jinoyatchilikka qarshi kurashish, Qurolli Kuchlarning doimiy tayyorgarligini saqlash, harbiy xizmatchilarning, shuningdek, huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining xizmat va yashash sharoitlarini yaxshilash bo'yicha rahbarlar va mansabdor shaxslarga aniq ko'rsatmalar berdi.
Idora va tuzilmalar rahbarlarining e'tibori mavjud kamchiliklarni, ayniqsa, mansabdor shaxslarning jinoyatlarini sodir etish va boshqa qonunbuzarliklarni bartaraf etishga qaratildi.
Davlat chegarasini himoya qilish, terroristik va ekstremistik jinoyatlar, kontrabanda va giyohvand moddalarning noqonuniy aylanishi, transmilliy uyushgan jinoyatchilikning oldini olish va ularga qarshi kurashish bo'yicha qat'iy choralar ko'rish zarurligi ta'kidlandi.
Xavfsizlik idoralari rahbarlariga, shuningdek, shaxsiy tarkibni oʻqitish, ularni tegishli ravishda tanlash va joylashtirish, zamonaviy texnika va texnologiyalardan foydalanish boʻyicha yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash, mamlakat mudofaa sanoatini rivojlantirish, davlatning kiberxavfsizligini raqamlashtirish va taʼminlash, harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining professionalligi, vatanparvarligi, milliy oʻzlik tuygʻusi va oʻzini oʻzi anglashini kuchaytirish boʻyicha saʼy-harakatlarni sezilarli darajada kuchaytirish topshirildi.
Xavfsizlik Kengashi yig'ilishida muhokama qilingan masalalar bo'yicha tegishli qarorlar qabul qilindi.