Tojikiston xavfsizlik kuchlari Afgʻonistondan noqonuniy olib oʻtilgan 58 kilogramm giyohvand moddalarni musodara qildi. – ИА Караван Инфо
Tojikiston xavfsizlik kuchlari Afgʻonistondan noqonuniy olib oʻtilgan 58 kilogramm giyohvand moddalarni musodara qildi.
AFG'ONISTON, 2026-yil 20-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Tojikiston Milliy xavfsizlik davlat qo'mitasi mamlakatning chegara hududida Afg'onistondan noqonuniy olib o'tilgan 58 kilogramm giyohvand moddalar topilgani va musodara qilinganini xabar qildi.
Tojikiston davlat televideniyesi ushbu ish boʻyicha ikki tojikistonlik fuqaro — Gulamali Sabriyev va Sayfulloyev hibsga olinganini xabar qildi.
Xavfsizlik rasmiylarining qo'shimcha qilishicha, giyohvand moddalar afg'on kontrabandachilari tomonidan rasmiy chegara yo'llari orqali olib o'tilgan.
Milliy xavfsizlik qoʻmitasining maʼlumotlariga koʻra, gumonlanuvchilar avval taqiqlangan moddalarni Dushanbega yetkazib berishni, keyin esa sheriklari orqali ularni boshqa mamlakatlarga olib oʻtishni rejalashtirgan.
Milliy xavfsizlik davlat qoʻmitasi hibsga olinganlar tegishli tartibda sudga topshirilganini maʼlum qildi. Tojikiston qonunlariga koʻra, ular 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilinishi mumkin.