Tojikistonda yetkazib beruvchilarni rivojlantirish va eksport qilish bo'yicha mintaqaviy byurolar tashkil etiladi. – ИА Караван Инфо
Tojikistonda yetkazib beruvchilarni rivojlantirish va eksport qilish bo'yicha mintaqaviy byurolar tashkil etiladi.
Dushanbe, 2026-yil 18-fevral – Karavan Info axborot agentligi. 2025-yil iyul oyida Eksport agentligi direktorining birinchi o'rinbosari Xurshed Zuxurzoda Tojikiston hududlarida ixtisoslashgan markazlar tashkil etish va Eksport maktablarini ishga tushirishni o'z ichiga olgan keng ko'lamli eksportni qo'llab-quvvatlash dasturi boshlanganini e'lon qildi.
Tojikistonning 13 ta shahar va tumanlarida yetkazib beruvchilarni rivojlantirish va eksport qilish bo'yicha mintaqaviy byurolar tashkil etilishi rejalashtirilgan. Ushbu byurolar mahalliy ishlab chiqaruvchilar va eksportchilar uchun mahalliy qo'llab-quvvatlash markazlari bo'lib xizmat qiladi.
Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi Eksport agentligi ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yilda Agentlik va mamlakat Moliya vazirligi huzuridagi "Yashil moliyalashtirish va qishloq taraqqiyoti jamg'armalariga kirish" loyihasini amalga oshirish markazi o'rtasida "Yetkazib beruvchilarni rivojlantirish va eksport dasturi" loyihasining 3-komponentini amalga oshirish bo'yicha kelishuv imzolangan.
Loyihani amalga oshirish 2025–2027 yillarga mo'ljallangan reja doirasida davom etmoqda va eksport sanoatining institutsional salohiyatini oshirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo'llab-quvvatlash va Tojikiston tovarlarining xorijiy bozorlardagi eksport ishtirokini kengaytirish uchun sharoit yaratishga qaratilgan.
Dang'ara, Boxtar, Ko'lob, Jayxun, Shahritus, Xo'jand, Isfara, Istaravshan, Ayni, Rasht, Xorog va Vanj shahar va tumanlarida mintaqaviy ofislar ochiladi. Xorog va Vanj tumanidagi ofislar to'liq ta'mirlandi va qolgan mintaqaviy ofislarning to'liq ishlashi va qulay ish sharoitlarini ta'minlash uchun ularni jihozlash va modernizatsiya qilish ishlari olib borilmoqda.
Byuroning ustuvor ish yo'nalishlari quyidagilar bo'ladi:
1. Qishloq xoʻjaligi va agrobiznes – oziq-ovqat taʼminoti zanjirlarini rivojlantirish, qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash, tovarlarni eksportdan oldin tayyorlash uchun infratuzilma yaratish;
2. Turizm – xalqaro qishloq turizmi va ekoturizm;
3. To'qimachilik sanoati matolar va tayyor kiyimlar ishlab chiqarish bilan shug'ullanadi.
Dastur doirasida Eksport agentligi vakillari 2025-yil 24-noyabrdan 2-dekabrgacha Koreya Respublikasiga ishchi tashrif buyurishdi va u yerda Koreyaning eksportni rag'batlantirish, kichik va o'rta biznesni moliyaviy va moliyaviy bo'lmagan qo'llab-quvvatlash, ta'minot zanjirini rivojlantirish, xalqaro sertifikatlash va akkreditatsiya, oziq-ovqat xavfsizligi hamda mamlakat biznesi va fermer xo'jaliklarini global bozorlarga integratsiyalash bo'yicha strategik yondashuvlari va eng yaxshi amaliyotlarini o'rganishdi. Koreya tajribasi mahalliy ishlab chiqaruvchilar va eksportchilarning faoliyatini yaxshilash uchun Tojikistonda moslashtiriladi va joriy etiladi.
Tashrif natijalari Tojikiston va Koreya oʻrtasidagi iqtisodiy va savdo hamkorligini mustahkamlashda, shuningdek, strategik milliy rivojlanish maqsadlarini, davlatlar oʻrtasidagi uzoq muddatli sheriklikni va 2026–2030 yillarga moʻljallangan Tojikiston Respublikasi eksportini rivojlantirish davlat dasturi faoliyatini amalga oshirishda muhim qadam deb hisoblanadi.
Eksport agentligi shuningdek, Dushanbedagi YXHT ofisi ko'magida Eksport agrologistika markazlari konsepsiyasi loyihasini ishlab chiqdi. Loyiha quyidagilarni o'z ichiga oladi:
• ilgʻor jahon tajribasini joriy etish va milliy agrologistika tizimini shakllantirish;
• qishloq xo'jaligi mahsulotlarini eksportdan oldin tayyorlash masalalarini hal qilish;
• eksport mahsulotlari turlarini diversifikatsiya qilish;
• davlat-xususiy sheriklik doirasida ta'minot zanjirlarini yaratish va boshqarishda dehqon xo'jaliklarining ishtirokini huquqiy tartibga solish;
• eksport samaradorligini oshirish va fermerlar hamda kichik ishlab chiqaruvchilarni qo'llab-quvvatlash mexanizmlarini ishlab chiqish.
Mintaqaviy byurolarning tashkil etilishi ishlab chiqaruvchilarni qo'llab-quvvatlash infratuzilmasini sezilarli darajada kengaytiradi, eksport mahsulotlari sifatini yaxshilaydi va xalqaro maydonda Tojikiston tovarlarining raqobatbardoshligini oshiradi.