Dushanbe, 2026-yil 20-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining (YETTB) "Kichik biznes uchun maslahatlar" dasturi doirasida Dushanbeda Tojikiston konsalting hamjamiyati vakillari bilan biznes nonushta bo'lib o'tdi. Tadbirda strategiya, marketing, tashkiliy rivojlanish, IT, biznes jarayonlarini avtomatlashtirish, yashil texnologiyalarni joriy etish va boshqa sohalarda xizmat ko'rsatuvchi 40 dan ortiq biznes-konsultantlar ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida dasturning 2025-yilgacha bo'lgan faoliyati umumlashtirildi, asosiy natijalar taqdim etildi va yaqin kelajak uchun rejalar va ustuvorliklar belgilab olindi. Ishtirokchilar konsalting loyihalarining sifati va narxi, taqdim etilgan hujjatlarga qo'yiladigan talablar, maslahatchilarni oldindan malakasini oshirish tartiblari va mijozlar bilan ishlashning eng yaxshi amaliyotlarini muhokama qilishdi.
Kichik va oʻrta biznesni (KOʻB) qoʻllab-quvvatlashning yangi imkoniyatlari, ustuvor iqtisodiy tarmoqlar va guruh loyihalarini oʻz ichiga olgan yangi ish formatlariga alohida eʼtibor qaratildi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga quyidagi kabi dolzarb dasturiy tashabbuslar taqdim etildi:
- Biznesdagi ayollar – ayol tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlash va ularning bozordagi imkoniyatlarini kengaytirish;
- “Yoshlar biznesda” – yosh mutaxassislar oʻrtasida tadbirkorlik koʻnikmalarini rivojlantirish;
- Star Venture va Blue Ribbon startaplarni kengaytirish va biznes xizmatlari sifatini yaxshilash uchun platformalardir;
- MicroMentor – bu maslahatchilar ustoz bo'lishlari va o'z tajribalari bilan o'rtoqlashishlari mumkin bo'lgan onlayn ustozlik platformasi.
Nonushta ochiq muhokama bilan yakunlandi, unda ishtirokchilar Tojikistonda konsalting hamjamiyatini rivojlantirishning mavjud muammolari va imkoniyatlarini muhokama qilishdi. Konsultantlar kichik va o'rta biznesni qo'llab-quvvatlash uchun hamkorlikni yanada mustahkamlash va xizmatlar sifatini yaxshilash bo'yicha tajriba va takliflar bilan almashdilar.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, bunday uchrashuvlar professional hamjamiyatni shakllantirishga, eng yaxshi amaliyotlar almashinuviga va mamlakatda kichik va o'rta biznesning barqaror o'sishi uchun sharoit yaratishga hissa qo'shadi.
Surat: Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YETTB)