AFG'ONISTON, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Afg'oniston Konchilik va neft vazirligi Badaxshon viloyatining oltita tumanida oltin qazib olish va qazib olish loyihalarida taxminan 100 000 kishi ish bilan band ekanligini ma'lum qildi.
Agentlik oʻz bayonotida Shahr-i-Buzurg, Yavon, Kohiston, Ragiston, Xvaxon va Argunjxax tumanlarida 100 mingdan ortiq odam bevosita va bilvosita ish bilan taʼminlanganini aniqlik kiritdi.
Vazirlik oltin qazib olish faoliyati nafaqat ish oʻrinlarini yaratganini, balki mintaqaning iqtisodiy ahvolida sezilarli ijobiy oʻzgarishlarga ham olib kelganini taʼkidladi.
Xabarda shunday deyilgan:
"Ilgari ishsizlik va iqtisodiy qiyinchiliklarga duch kelgan ko'plab mahalliy aholi endi ushbu loyihalar tufayli hayotlari uchun kundalik daromad olishmoqda."
Shuningdek, Badaxshon viloyatida konchilikdan tashqari, 223 million afg'onistonlik uchun yana 17 ta loyiha amalga oshirilayotgani va ular mintaqa rivojiga hissa qo'shishdan tashqari, ko'plab aholini ish bilan ta'minlagani haqida xabar berilgan.
Vazirlik qonuniy konchilik va shaffof boshqaruvni o'zining ustuvor vazifalari sifatida tilga olsa-da, ba'zi tanqidchilar harakat turli viloyatlarda konchilik operatsiyalarini noprofessional tarzda olib borayotganini va sohada keng tarqalgan korruptsiyada ayblanayotganini da'vo qilmoqda.