AFG'ONISTON, 2026-yil 21-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Anqaradagi Tolibon elchixonasi elchi Saniyallah Farxmand va Qozog'iston elchisi Yerkebulan Sapiyev o'rtasidagi uchrashuv haqida xabar berdi.
Tomonlar ikki tomonlama siyosiy va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, Afgʻoniston va Qozogʻiston oʻrtasida madaniy hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qilishdi.
Iqtisodiy hamkorlik, investitsiya, savdo, tranzit yo'laklari va qo'shma mintaqaviy loyihalarni kengaytirishga alohida e'tibor qaratildi.
O'zaro savdo missiyalarini o'tkazish, ko'rgazmalar tashkil etish va qo'shma iqtisodiy qo'mitalar ishini faollashtirish bo'yicha kelishuvga erishildi.
Qozogʻiston elchisi Afgʻoniston va Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasidagi mintaqaviy integratsiya va oʻzaro taʼsirning muhimligini taʼkidladi.
Qozogʻiston yaqinda Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishda konstruktiv rol oʻynashga intilib, savdo va gumanitar yordam sohalarida Tolibon bilan hamkorlikni kuchaytirdi.