Tolibon milliy taraqqiyot kompaniyasi rahbari Belarusga rasmiy tashrif bilan bordi. – ИА Караван Инфо
Tolibon milliy taraqqiyot kompaniyasi rahbari Belarusga rasmiy tashrif bilan bordi.
AFG'ONISTON, 2026-yil 17-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Afg'oniston milliy taraqqiyot kompaniyasi rahbari Abdulrahmon Ataosh Belarusga rasmiy tashrif buyurgan delegatsiyaga boshchilik qildi.
Mamlakat tashqi ishlar vaziri o'rinbosari bilan uchrashuvda delegatsiya sanoat sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash zarurligini ta'kidladi.
Belarus Tashqi ishlar vazirligining xabar berishicha, tomonlar Afgʻonistonga Belarus texnikasi, qishloq xoʻjaligi uskunalari va boshqa zarur tovarlar eksportini koʻpaytirishni muhokama qilishgan.
“Ushbu mahsulotlar Afgʻonistonda yirik rivojlanish loyihalarini amalga oshirish uchun zarur”, deb taʼkidladi departament.
Belarus tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Sergey Lukashevich Milliy taraqqiyot kompaniyasining Afgʻonistonda infratuzilma qurilishi va rekonstruksiya qilish borasidagi ishlarini yuqori baholadi.
Bayonotda shuningdek, uchrashuv yakunlari bo'yicha tomonlar sanoat, qishloq xo'jaligi va oziq-ovqat, sog'liqni saqlash va ta'lim sohalarida hamkorlikni mustahkamlashga kelishib olganliklari ta'kidlangan.
Tahlilchilarning fikriga ko'ra, Rossiya va Belarusdan keltirilgan qurilish uskunalari va texnikalari Afg'onistondagi yirik qurilish loyihalarida keng qo'llaniladi va ushbu tashrif davomida yangi uskunalar sotib olish bo'yicha ham kelishuvlarga erishish mumkin.