Tolibon Pokistondan Afg'onistonga soxta afg'onistonliklarning noqonuniy olib kirilishining oldini olganini da'vo qildi. – ИА Караван Инфо
Tolibon Pokistondan Afg'onistonga soxta afg'onistonliklarning noqonuniy olib kirilishining oldini olganini da'vo qildi.
AFG'ONISTON, 2026-yil 15-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Tolibon chegara politsiyasi vakili Qandahordagi Spin Boldak chegara punktida Pokistondan Afg'onistonga 400 000 ta qalbaki afg'onistonliklarni noqonuniy olib kirishga urinishning oldi olinganini xabar qildi. Uning qo'shimcha qilishicha, ushbu ish bo'yicha ikki kishi hibsga olingan.
Chegara politsiyasi vakili Abidulla Faruqiy ijtimoiy tarmoqlarda 400 mingta qalbaki afg'on pullarini qaytib kelayotgan qochqinlar niqobi ostida noqonuniy olib kirishga uringan ikki shaxs hibsga olinganini yozdi. U hibsga olingan shaxslarning shaxsini oshkor qilmadi, faqat ular qochqin qiyofasida chegarani kesib o'tganliklarini ta'kidladi.
Shu bilan birga, Afg'oniston shimolidagi Hayraton quruqlik chegara punktida yana bir kishi 5650 dollarni noqonuniy olib o'tishda ayblanib hibsga olindi. U dastlabki tergovdan so'ng huquqni muhofaza qilish organlariga topshiriladi.
Shuni ta'kidlash kerakki, Afg'onistondan deklaratsiya qilinmagan katta miqdordagi xorijiy konvertatsiya qilinadigan valyutani olib chiqish taqiqlangan va bunday harakatlar kontrabanda deb hisoblanadi va jinoiy javobgarlikka tortiladi.