Tolibon Qandahordan Pokistonga 7000 qo'yning noqonuniy olib o'tilishini oldini olganini da'vo qildi. – ИА Караван Инфо
Tolibon Qandahordan Pokistonga 7000 qo'yning noqonuniy olib o'tilishini oldini olganini da'vo qildi.
AFG'ONISTON, 2026-yil 19-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Qandahor qishloq xo'jaligi, sug'orish va chorvachilik departamenti joriy yil boshidan beri Pokistonga 7000 qo'yning noqonuniy olib kirilishining oldini olganini ma'lum qildi.
Tolibon va Pokiston kuchlari o'rtasidagi yaqinda yuz bergan to'qnashuvlar va chegara o'tish joylarining yopilishidan so'ng, Tolibon Afg'onistondan Pokistonga va aksincha tovarlar va hayvonlarning kontrabanda yo'li bilan olib o'tilishini oldini olish uchun nazoratni kuchaytirdi.
Qandahor qishloq xoʻjaligi departamenti vakili milliy televideniyega bergan intervyusida yil boshidan beri viloyatdan Pokistonga 7000 qoʻyning noqonuniy olib kirilishining oldi olinganini aytdi.
Muhammad Hanif Haqmal qo'shimcha qildi:
"7300 qo'yning noqonuniy olib o'tilishiga chek qo'yildi. Bu qo'ylar Durand liniyasi orqali Pokistonga noqonuniy olib o'tilayotgan edi. Pokistondan Afg'onistonga sigirlarni noqonuniy olib o'tishning ham oldi olindi."
Agentlik rasmiylari ikki mamlakat oʻrtasida hayvonlarning kontrabanda yoʻli bilan olib oʻtilishini oldini olish choralarini kuchaytirganliklarini aytishdi, aks holda Afgʻoniston chorvachilik sanoatiga jiddiy zarar yetkazilishi mumkin.
Shu bilan birga, bir qator chorvadorlar Tolibonni Afg'onistonga Pokiston qoramollarini olib kirishni oldini olishga chaqirdilar.