Ostona, 2026-yil 19-fevral – Karavan Info axborot agentligi . Qozogʻiston Prezidenti Qosim-Jomart Tokayev muqaddas Ramazon oyi boshlanishi munosabati bilan Qozogʻiston dindorlariga murojaat qildi. Davlat rahbari millionlab odamlar uchun bu maʼnaviy poklanish, axloqiy oʻzini takomillashtirish, boshqalarga nisbatan rahm-shafqat va rahm-shafqat davri ekanligini taʼkidladi.
“Oraza matonat va sabr-toqatni singdiradi, shuningdek, kamtarlik, mas’uliyat va halollik kabi eng yaxshi insoniy fazilatlarni rivojlantiradi. Orazaning ma’naviy qadriyatlari ongli va yetuk tarzda, atrofimizda sodir bo‘layotgan murakkab jarayonlarni yaxlit baholash bilan idrok etilishi kerak”, dedi Toqayev.
Prezident Qozogʻiston tarixiy oʻzgarish va modernizatsiya davriga kirganini taʼkidladi. Davlatning taraqqiyot va adolat yoʻlidagi rivojlanishini belgilovchi yangi Konstitutsiya loyihasi umumxalq referendumiga taqdim etildi.
“Anʼanaviy maʼnaviy va madaniy qadriyatlarni toʻliq himoya qilish va qoʻllab-quvvatlash orqali biz qonun ustuvorligi va qonuniylik, tartib va poklik, adolat va vatanparvarlik kabi ijtimoiy tamoyillarni toʻgʻri idrok etadigan va qoʻllab-quvvatlaydigan yangi milliy mentalitetni shakllantirmoqdamiz. Bu tamoyillarning barchasi muqaddas Ramazonning abadiy qadriyatlariga mos keladi”, deb taʼkidladi davlatimiz rahbari.