Xatlonda ayol fermerlarga 28 ta qishloq xoʻjaligi texnikasi topshirildi. – ИА Караван Инфо
Xatlonda ayol fermerlarga 28 ta qishloq xoʻjaligi texnikasi topshirildi.
Dushanbe, 2026-yil 17-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi (BMTTD), Yaponiya Xalqaro Hamkorlik Agentligi (JICA) va milliy hamkorlar Yaponiya hukumati tomonidan moliyalashtiriladigan LITACA loyihasi doirasida Xatlon viloyatidagi fermerlarga 28 ta muhim qishloq xo'jaligi texnikasini sovg'a qilishdi. Ushbu texnikalarning sakkiztasi ayollar boshchiligidagi fermer xo'jaliklari uchun maxsus ishlab chiqilgan bo'lib, bu qishloq xo'jaligini rivojlantirish va ayol fermerlarni qo'llab-quvvatlashda muhim rol o'ynaydi.
Bu o'z vaqtida ko'rsatilgan yordam yangi qishloq xo'jaligi mavsumi boshlanishida taqdim etilmoqda va fermerlarning turmush darajasini yaxshilash va fermer xo'jaliklarining hosildorligini oshirishga yordam bermoqda. Tojikistonda ayollar qishloq xo'jaligini rivojlantirish, oila daromadi va oziq-ovqat xavfsizligida muhim rol o'ynaydi, ammo ularning zamonaviy uskunalar va resurslardan foydalanish imkoniyati ko'pincha cheklangan. Ayol fermerlarni uskunalar bilan ta'minlash og'ir jismoniy mehnatni kamaytiradi, yerni yetishtirish samaradorligini oshiradi va oilalar uchun yangi daromad imkoniyatlarini yaratadi.
Shahritus tumanidan bo'lgan ayol fermer Maksuda Rahmonova shunday dedi: "Ayol fermer sifatida bu texnologiya bizga qisqa vaqt ichida ko'proq yerni yetishtirish va samarali hosil yig'ish imkonini beradi. Bu nafaqat oilalarimiz daromadiga hissa qo'shadi, balki qiymat zanjirlarini mustahkamlaydi va butun jamoa uchun yangi iqtisodiy imkoniyatlar yaratadi."
LITACA loyihasi qishloq xoʻjaligini barqaror rivojlantirishga qaratilgan boʻlib, ayol fermerlarni qoʻllab-quvvatlash Xatlon viloyatida hosildorlikni oshirish, ish sharoitlarini yaxshilash va oziq-ovqat xavfsizligini yaxshilashga hissa qoʻshadi. Uskunalarni topshirish, shuningdek, ayollarni oʻqitish va mahalliy iqtisodiy tashabbuslarda ishtirok etish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Ushbu tashabbus samarali xalqaro hamkorlik va qishloq sektorini bevosita qo'llab-quvvatlashning namunasi bo'lib, investitsiyalar va texnik yordam qishloq aholisi, ayniqsa ayollar hayotini qanday yaxshilashi va mintaqaning inklyuziv va barqaror rivojlanishiga qanday hissa qo'shishi mumkinligini namoyish etadi.