Xo'jand, 2026-yil 17-fevral — Karavan Info axborot agentligi. 15-sentabr kuni So'g'd viloyati Xo'jand shahridagi G'alaba bog'idagi baynalmilalchi askarlar haykali oldida Afg'oniston urushi qatnashchilarini xotirlash kuniga bag'ishlangan xotira tadbiri bo'lib o'tdi. Marosimda urush faxriylari, mahalliy ma'muriyat vakillari, yoshlar va jamoat tashkilotlari ishtirok etdi.
Ishtirokchilar halok bo'lganlar xotirasiga bir daqiqa sukut saqlashdi va yodgorlik poyiga gullar qo'yishdi, vatanlaridan uzoqda o'z burchini bajargan askarlarning qahramonligiga hurmat bajo keltirishdi. Tadbirda faxriylarning ehtiromlari va qiyin paytlarda tinchlik va barqarorlikni himoya qilganlarga minnatdorchilik so'zlari tinglandi.
Xo'jandda baynalmilalchi askarlarni xotirlash kuni tarixiy xotira va askarlarning qahramonligiga hurmat ramziga aylandi, turli avlodlarni o'z merosini saqlab qolish va uni kelajak avlodlarga yetkazish g'oyasi atrofida birlashtirdi.