Xo'jandda rus tili haftaligi ochildi: universitet makonida madaniyatlar muloqoti – ИА Караван Инфо
Xo'jandda rus tili haftaligi ochildi: universitet makonida madaniyatlar muloqoti
Dushanbe, 2026-yil 19-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Xo‘janddagi Tojikiston davlat huquq, biznes va siyosat universitetida ramziy ravishda "Rus tili – madaniyatlar muloqoti va xalqlar do‘stligi tili" deb nomlangan rus tili haftaligining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro tillar kuni va Tojikiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligiga bag'ishlangan ushbu tadbir rus tilini ommalashtirish, o'qish madaniyatini kengaytirish va yoshlarning Rossiyaning boy madaniy merosiga qiziqishini kuchaytirishga qaratilgan.
Ochilish marosimi akademik tantanali va madaniyatlararo birlik muhitida bo'lib o'tdi. Tadbirda professor-o'qituvchilar, talabalar va jamoatchilik vakillari, shuningdek, Xo'janddagi Rus uyi direktori Tatyana Stepanova ishtirok etdi. O'zining tabrik so'zida u rus tili o'nlab yillar davomida Yevroosiyo mintaqasida madaniyatlararo muloqot, ilmiy hamkorlik va yoshlar muloqoti uchun muhim vosita bo'lib kelganini ta'kidladi.
Uning so'zlariga ko'ra, rus tilini mukammal bilish talabalar uchun qo'shimcha ta'lim va kasbiy imkoniyatlarni ochadi, xalqaro loyihalarda ishtirok etishni osonlashtiradi va xalqlar o'rtasidagi gumanitar aloqalarni mustahkamlaydi. Tilning madaniyat, tarixiy xotira va ma'naviy qadriyatlarni tashuvchi vosita sifatidagi roliga alohida urg'u berildi.
Kitob sovg'a qilish kunini nishonlash doirasida Tatyana Stepanova universitetga klassik rus adabiy asarlarini sovg'a qildi. Ushbu nashrlar universitet kutubxonasi fondini kengaytiradi va talabalar va professor-o'qituvchilar uchun mavjud bo'ladi, bu esa Rossiya adabiy merosini chuqurroq tushunishga yordam beradi. Sovg'a qilingan kitoblar nafaqat ta'lim resursi, balki madaniy hamkorlik va do'stlik ramzi sifatida ham qaraladi.
Rus tili haftaligi dasturi bir qator tematik tadbirlarni o'z ichiga oladi. Hafta davomida talabalar rus tilining tarixi va zamonaviy rivojlanishi bo'yicha ma'ruzalar, madaniyatlararo muloqot bo'yicha seminarlar, notiqlik va adabiy tahlil bo'yicha mahorat darslari, shuningdek, viktorinalar va ijodiy tanlovlardan bahramand bo'lishadi.
Amaliy til ko'nikmalarini rivojlantirish, so'z boyligini kengaytirish va badiiy adabiyotni o'qishga doimiy qiziqishni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratiladi.
Tashkilotchilar Rus tili haftaligi ko'p tilli ta'lim muhitini rivojlantirish, akademik aloqalarni mustahkamlash va talabalar jamoasida o'zaro hurmat muhitini shakllantirishga xizmat qilishini ta'kidlamoqdalar. Globallashuv va faol madaniyatlararo almashinuv sharoitida bunday tashabbuslar xalqaro miqyosda ravon muloqot qila oladigan raqobatbardosh mutaxassislarni tayyorlashda muhim rol o'ynaydi.
Shunday qilib, Xo'jandda rus tili haftaligining boshlanishi nafaqat ta'lim tadbiri, balki madaniyatlararo muloqotni mustahkamlash va xalqlar o'rtasidagi do'stlik an'analarini rivojlantirishga qaratilgan muhim gumanitar loyihaga aylandi.