Yaponiya Qirg'izistonda 17 000 fermerni qo'llab-quvvatlash uchun yangi loyihani moliyalashtirmoqda. – ИА Караван Инфо
Yaponiya Qirg'izistonda 17 000 fermerni qo'llab-quvvatlash uchun yangi loyihani moliyalashtirmoqda.
Qirgʻiziston Respublikasi Suv xoʻjaligi, qishloq xoʻjaligi va qayta ishlash sanoati vazirligi BMTning Jahon oziq-ovqat dasturi bilan hamkorlikda imzolash marosimini oʻtkazdi va yangi loyihani rasman ishga tushirdi.
Qishloq xoʻjaligida iqlim oʻzgarishiga chidamli qiymat zanjirlarini rivojlantirish loyihasi Yaponiya hukumatining moliyaviy koʻmagida amalga oshirilmoqda.
Imzolash marosimi Qirgʻiziston Milliy agrar universitetida Milliy qishloq xoʻjaligi muloqoti doirasida boʻlib oʻtdi. Tadbirda vazir oʻrinbosari Mirbek Duysheev, Yaponiyaning Qirgʻiziston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Xirano Ryuichi hamda Jahon oziq-ovqat dasturi vakili va mamlakat direktori Kojiro Nakai ishtirok etdi.
Qishloq xoʻjaligi mamlakatdagi qishloq jamoalari uchun asosiy daromad manbai boʻlib qolmoqda. Biroq, bu soha tobora koʻproq iqlim oʻzgarishi, suv tanqisligi va zamonaviy qishloq xoʻjaligi texnologiyalarining joriy etilmaganligi taʼsiridan aziyat chekmoqda.
Vazir o'rinbosari Mirbek Duysheevning so'zlariga ko'ra, ushbu tashabbus qishloq xo'jaligi mahsuldorligini oshirish va fermerlar kooperativlarini mustahkamlash bo'yicha milliy ustuvorliklarni to'ldiradi, bu esa fermerlarning chidamliligini oshiradi.
Yaponiyaning loyiha uchun ajratgan 4,5 million dollarlik mablagʻi Botken, Jalolobod va Oʻsh viloyatlaridagi 17 000 ta kichik fermer xoʻjaligini qoʻllab-quvvatlaydi.
Loyiha iqlim o'zgarishiga eng zaif hududlarda oziq-ovqat xavfsizligi, ovqatlanish va turmush darajasini yaxshilashga qaratilgan. O'z-o'zini o'zi boshqarish guruhlari va qishloq xo'jaligi kooperativlari orqali kichik fermerlarni, ayniqsa ayollarni qo'llab-quvvatlashga alohida e'tibor qaratiladi. Barqaror suv va yer boshqaruvi ham yaxshilanadi va tog'li jamoalarda bozor aloqalari mustahkamlanadi.
Elchi Xirano Ryuichi ta'kidlaganidek, Yaponiya Qirg'izistondagi qishloq hududlarining barqaror rivojlanishiga ko'maklashuvchi tashabbuslarni qo'llab-quvvatlashni muhim deb biladi.
Loyiha JICA texnik ko'magida amalga oshiriladi va vazirlikning meva-sabzavot qiymat zanjiri klasterlarini rivojlantirish bo'yicha bosh rejasiga hissa qo'shadi.
Ushbu tashabbus doirasida fermerlarga quyidagilar taqdim etiladi: