AFG'ONISTON, 2026-yil 18-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Yevropa Ittifoqining Afg'oniston bo'yicha vakili Gilles Bertrand mamlakat ichida Tolibon bilan hamkorlik qilishga qarshilik yo'qligini va tanqid asosan xorijdagi afg'onlardan kelayotganini aytdi. U Afg'oniston bilan aloqalarni uzish jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ta'kidladi.
Bertrandning ta'kidlashicha, Tolibon xalqaro hamjamiyat talablarini bajarmaguncha, ya'ni inklyuziv hukumat tuzmaguncha va Afg'onistonning xalqaro majburiyatlarini hurmat qilmaguncha, yakkalanib qoladi.
Yevropa Ittifoqining yuqori lavozimli diplomati Tolibonning jinoyat kodeksini tanqid qilib, uni "ijtimoiy tengsizlikni mustahkamlovchi hujjat" deb atadi.
Uning so'zlariga ko'ra, mullalar maksimal kuch va himoyaga ega, boshqalari esa bunday imtiyozlardan mahrum. Kodeks oiladagi zo'ravonlikni oqlaydi va boshqa dinlarga e'tiqod qiluvchilarni "noto'g'ri musulmonlar" deb hisoblaydi. Asosiy e'tibor ijtimoiy nazoratga qaratilgan, uyushgan jinoyatchilik va moliyaviy zo'ravonlik masalalari esa e'tibordan chetda qoladi.
Bertrand shuningdek, Afg'onistondagi ayollarning ahvolini quyidagicha ta'rifladi
"Inson huquqlarining misli ko'rilmagan darajada buzilishi": "Hech bir mamlakat o'zining insoniy salohiyatining yarmini e'tiborsiz qoldirolmaydi."
AQSh va boshqa bir qator mamlakatlarning yordami qisqartirilgandan so'ng, Yevropa Ittifoqi Afg'onistonning eng yirik moliyaviy donoriga aylandi. O'tgan yili barcha moliyalashtirishning 25 foizi Yevropa Ittifoqidan kelgan va bu ulush bu yil ham oshadi.
Yordam aholiga to'g'ridan-to'g'ri BMT va nodavlat tashkilotlar orqali yuboriladi, Tolibon ma'muriyati orqali emas.